Twoja przeglądarka wymaga aktualizacji do poprawnego wyświetlania strony.
Zainstaluj aktualną wersję przeglądarki
Chrome: https://www.google.com/chrome/
Firefox: https://www.mozilla.org/pl/firefox/new/
Edge: https://www.microsoft.com/pl-pl/edge

Fumigacja palety – co to i jak przebiega?


Nasze palety papierowe nie podlegają fumigacji i lubimy o tym głośno mówić. Ale co to jest fumigacja palety, na czym polega i dlaczego się ją wykonuje? Nie każdy wie, dlatego zapraszamy Cię do lektury naszego artykułu na ten temat.

Sprawdź, dlaczego nasze palety tekturowe przewyższają tradycyjne drewniane odpowiedniki!

Czym jest fumigacja palety i czemu służy?

Fumigacja jest chemicznym procesem dezynfekcji palety drewnianej i usunięcia z niej szkodników. Ma miejsce w specjalistycznych warunkach i może odbywać się na kilka sposobów.

Jej nazwa pochodzi od dymu (łac. fumigatio – dymienie, wędzenie). 

Eliminacja szkodników odbywa się dzięki następującym działaniom:
 1. Ogrzewanie palety: paleta jest ogrzewana do ponad 50 stopni Celsjusza, co gwarantuje skuteczną dezynsekcję w drewnie;
 2. Fumigacja gazem: do niedawna w tym celu wykorzystywano szkodliwy bromek metylu, który obecnie zabroniony jest m.in. w UE. Do eliminacji owadów i insektów używa się trującego dla nich gazu po umieszczeniu palety w specjalnej komorze;
 3. Okorowanie: usunięcie kory z drewna, dzięki czemu minimalizuje się możliwość zagnieżdżenia się szkodników w palecie. Bo, jak sama nazwa wskazuje, korniki nie żerują w samym drewnie, lecz w korze. Dlatego usunięcie kory uniemożliwia kornikom zagnieżdżenie się w palecie.
Warto wspomnieć, że sam termin "fumigacja" odnosi się nie tylko do palet transportowych, ale również innych drewnianych opakowań, np. skrzyń transportowych, które przekraczają granice. 

Fumigacja w transporcie międzynarodowym

Fumigacja opakowań drewnianych jest wymogiem UE.

W związku z tym, że drewno jest często atakowane przez robaki, grzyby czy inne niechciane insekty, istnieje wymóg dezynfekcji i dezynsekcji palet drewnianych, jeśli mają one przekroczyć granicę.

Dzięki temu ogranicza się transport niechcianych owadów czy innych form życia między krajami, czy nawet kontynentami. Redukuje to też możliwość przenoszenia się chorób oraz daje paletom dłuższe życie.

Tak! Drewno oraz kora drewniana zaatakowane przez korniki czy termity ma osłabioną konstrukcję, co jest niewskazane ze względu na charakter palet i zadanie, które przed nimi stoi. 

Zadaniem palet drewnianych jest transport towarów, dlatego muszą mieć odpowiednią nośność i wytrzymałość. Zwalczanie szkodników jest więc obowiązkowe w przypadku importu i eksportu towarów. 

Fumigacja, czyli europejski standard palet drewnianych

W związku z obowiązującymi przepisami w wielu krajach fumigacja jest wymagana. Produkt, którego przepis dotyczy, bez wykonanego procesu fumigacji nie może być wprowadzony do obiegu.

A jak sprawdzić, czy zabieg został wykonany?

Palety, skrzynie i inne podlegające fumigacji elementy muszą zostać odpowiednio oznakowane. Drewniane opakowanie wprowadzone do obiegu międzynarodowego muszą mieć standard ISPM 15.  

Są kraje, które wymagają oznakowania symbolem IPPC. Oznacza to, że drewno przeszło przez proces fumigacji Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC) i ma standard ISPM 15.

Symbol IPPC składa się z kilku elementów:
 1. logo konwencji z symbolem kłosa;
 2. sekwencję numeryczną (kod ISO i numer porządkowy);
 3. oraz sekwencję literową.
Sekwencja literowa to dwuliterowy skrót dotyczący wykorzystanego sposobu eliminacji szkodników:
 • DB: okorowanie (ang. debarked), czyli mechaniczne usunięcie kory z powierzchni drewna, co uniemożliwia kornikom zagnieżdżenie się w niej.
 • MB: skrót od ang. methyl bromide, czyli wspomniany wcześniej bromek metylu, którego nie używa się obecnie w UE.
 • HT: czyli z ang. heat treatment, co oznacza poddanie drewna działaniu wysokiej temperatury. 
W Polsce mamy swojego reprezentanta międzynarodowej konwencji, czyli Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Paleta z tektury czy z drewna – co wybierasz?

Chyba nie musimy wspominać, że zwalczanie szkodników z wykorzystaniem procesu fumigacji jest kosztownym procesem. 

Dzięki temu, że my oferujemy palety tekturowe, jesteśmy wolni od obowiązku przeprowadzania zabiegu fumigacji palet. Wpływa na to korzystnie między innymi na cenę naszych produktów. 

Inne zalety palet tekturowych, które docenisz na co dzień w pracy, to:
 1. niższa waga niż w przypadku tradycyjnych;
 2. brak drzazg i dodatkowych elementów montażowych;
 3. ekologiczność: wykonujemy palety z makulatury;
 4. no i oczywiście brak niechcianych szkodników w palecie!
Nasze palety tekturowe mogą wyjeżdżać z kraju w celu transportu towarów bez konieczności przejścia przez proces fumigacji. Wykorzystaj to w swoim biznesie.

Polecamy

Używamy Cookies