Twoja przeglądarka wymaga aktualizacji do poprawnego wyświetlania strony.
Zainstaluj aktualną wersję przeglądarki
Chrome: https://www.google.com/chrome/
Firefox: https://www.mozilla.org/pl/firefox/new/
Edge: https://www.microsoft.com/pl-pl/edge

Jakie są sposoby układania towaru na palecie?

W transporcie ustandaryzowano wiele procesów po to, by jak najefektywniej przewozić i magazynować ładunki. Oszczędza to czas i pieniądze. Specjaliści pracujący w branży nie muszą się zastanawiać, jak ułożyć towary, w jaki sposób je transportować. Dzięki temu procesy odbywają się sprawnie i za każdym razem w pełni wykorzystuje się przyczepy samochodów ciężarowych oraz przestrzenie magazynowe.

Palety: standard ułatwiający pracę

Paleta to podstawowe rozwiązanie transportowe. Umożliwia zarówno przewóz towarów, jak i ich magazynowanie. Rozmiary palet w przemyśle przewozowym są ujednolicone, bo usprawnia to wszystkie procesy i ułatwia składowanie ładunku na regałach wysokiego składowania oraz w trakcie transportu w TIR-ach.

Każda paleta ma swój maksymalny udźwig określany jako nośność. Wyróżniamy nośność dynamiczną oraz statyczną. Palety kartonowe, które u nas zamówisz, mają następujące możliwości:

  1. Nośność statyczna: do 1 tony.
  2. Nośność dynamiczna i na regale wysokiego składowania: 650 kg. 

Palety są doceniane ze względu na ich uniwersalność i łatwość w transportowaniu ich samochodem, drogą morską, a także w samym magazynie z pomocą wózka widłowego.
Oczywiście istotną kwestią jest waga ładunku, bo m.in. ona wpływa na koszt przewozu towarów. Nasze palety tekturowe to rewolucja, bo przy tak dużym udźwigu sama waga netto palety, bez ładunku, to max. 5 kg. 

Dla porównania tradycyjne palety euro ważą aż do 25 kg. Zobacz, jaka to oszczędność, wybierać palety papierowe!

Przesyłki paletowe: jak ułożyć towar?

Warto odnotować, że pewną sztuką jest układanie towaru na palecie, dzięki czemu zapewnia się ładunkowi bezpieczeństwo i stabilność.

Co więcej, odpowiednie ułożenie ciężaru pozwala na bezpieczne składowanie palet na regałach oraz zabezpieczenie go na czas transportu. 

Istnieją różne sposoby układania towaru na palecie na czas wysyłki, a wybrana metoda zależy od rodzaju towaru, jego kształtu, wagi i stabilności. Oto kilka powszechnie stosowanych metod układania towaru na palecie:

  1. Sposób przeplatany: towary są ułożone w taki sposób, że wierzchnia warstwa przepasuje się między elementami dolnej warstwy. To bardzo polecany sposób ładowania ze względu na wysoką stabilność.
  2. Ułożenie w stos: ta metoda polega na układaniu ładunków w stosy na palecie. Towary są ustawiane jeden na drugim, tworząc stabilną konstrukcję. Układanie w stos na palecie jest popularne dla towarów o jednorodnych rozmiarach i kształtach, takich jak skrzynki, kartony lub worki.
Zawsze zaleca się usztywnienie ładunku z pomocą folii stretch, szczególnie w przypadku ułożenia w stos, bo istnieje większe ryzyko przechyłu (np. w wyniku wstrząsów podczas przewozu). 

Obie powyższe metody układania ładunku na palecie sprawdzają się najlepiej w przypadku gdy poszczególne elementy ładunku mają wymiary stanowiące podwielokrotność wymiarów palety. 

Dzięki temu pozwalają na idealne ułożenie opakowań do wysyłki tak, by nie wychodziły poza obrys palety ani nie były zbyt wąskie. Ułatwia to magazynowanie, przewóz towarów, a także zwiększa bezpieczeństwo produktów.

Jeśli wysyłasz przesyłki paletowe, zadbaj o profesjonalne ułożenie ładunku. Jest to korzyść dla wszystkich elementów łańcucha transportowego, a także zabezpieczenie dla Ciebie, bo minimalizujesz ryzyko uszkodzeń. 

A jeżeli chcesz oszczędzić na wysyłkach, wykorzystaj nasze palety kartonowe o niskiej masie i wysokiej skuteczności. 

Polecamy

Używamy Cookies