Twoja przeglądarka wymaga aktualizacji do poprawnego wyświetlania strony.
Zainstaluj aktualną wersję przeglądarki
Chrome: https://www.google.com/chrome/
Firefox: https://www.mozilla.org/pl/firefox/new/
Edge: https://www.microsoft.com/pl-pl/edge

Zalety i wady palet tekturowych

Jak doskonale wiesz, palety odgrywają jedną z głównych ról w przemyśle transportowym i logistycznym. Niektórych może to zaskakiwać, bo przecież TIR-y, bo przecież produkty, bo przecież... Tak, ale na czymś trzeba te produkty w TIR-ach przewozić.

Do tego służą właśnie palety – ujednolicone pod względem wymiarów i właściwości. Bez nich spedycja miałaby zupełnie inne, chaotyczne oblicze. Dlatego dzisiejszy wpis o paletach tekturowych: wadach i zaletach tych rozwiązań – pokaże Ci, dlaczego palety są tak ważne w logistyce.

Rodzaje palet w branży transportowej

Chcemy Ci dziś opowiedzieć o zaletach i wadach palet tekturowych, ale zanim do tego przejdziemy, naszkicujemy szerszy kontekst. Dzięki temu, że poznasz różne rodzaje palet, jakie funkcjonują w obrocie, zobaczysz, jak na ich tle prezentują się papierowe odpowiedniki.
 1. Tradycyjne palety drewniane – ich najpopularniejszy typ to palety euro. Ciężkie, ale nośne i łatwo dostępne. Ponadto dzięki wykorzystaniu drewna są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
 2. Palety plastikowe – znacznie lżejsze niż drewniane, odporne na pleśń czy grzyby, łatwe w czyszczeniu, ale droższe w produkcji. 
 3. Palety metalowe – bardzo mocne i trwałe, ale ciężkie i kosztowne.
 4. Palety kartonowe – lekkie, łagodne dla portfela, odporne na pleśń. 

Czym charakteryzują się palety kartonowe?

Palety kartonowe, czyli inaczej palety tekturowe lub papierowe, to innowacyjne rozwiązanie w transporcie towarów. Takie palety są stworzone z warstw tektury falistej, która charakteryzuje się dużą nośnością.

Podstawowe wymiary palety tekturowej to 1200 x 800 x 150 mm. Dzięki temu odpowiadają wymiarom klasycznych palet drewnianych. Oznacza to, że mogą być składowane zarówno podczas transportu, jak i podczas magazynowania w taki sam sposób. 

Co więcej, dzięki tym ujednoliconym wymiarom, układanie na palecie opakowań z towarami niczym nie różni się od układania na innych paletach. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na zamówienie zostały wyprodukowane palety tekturowe o innych wymiarach. 

Zalety palet tekturowych

Palety tekturowe zawojowały rynek dzięki swoim zaletom:
 1. Są lekkie. Paleta kartonowa o podstawowych wymiarach waży zaledwie 4 kg! Dla porównania paleta drewniana waży nawet 25 kg. Wpływa to na ostateczną wagę przewożonych ładunków, a więc także na koszty całego transportu.
 2. Odporność na insekty. Jednym z podstawowych kosztów ponoszonych podczas eksploatacji palet drewnianych jest koszt fumigacji. W przypadku palet papierowych fumigacja nie jest konieczna.
 3. Ekologiczność palet tekturowych i możliwość poddawania ich recyklingowi jest cenna w obecnym świecie. Tektura falista nadaje się do recyklingu i łatwiej ją zutylizować niż drewniane odpowiedniki. 
 4. Warto wiedzieć, że produkcja palet kartonowych odbywa się na bazie makulatury! Dzięki temu, wybierając palety z tektury, wspierasz środowisko naturalne. 
 5. Elastyczność. Palety tekturowe mogą zostać wyprodukowane w alternatywnych wymiarach, dzięki czemu można je dostosować do potrzeb danego przedsiębiorcy czy ładunku.
 6. Palety tekturowe świetnie sprawdzają się zarówno podczas transportu, jak i podczas składowania w magazynach.
 7. Koszt eksploatacji i utylizacji palety jest niższy niż w przypadku palet z drewna. 
To najważniejsze zalety, które charakteryzują palety kartonowe. Jak widzisz, to rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne i wygodne

Wady palet tekturowych

Należy jednak brać pod uwagę również słabe strony palet z tektury:
 1. Mniejsza nośność niż w przypadku palet drewnianych czy metalowych. Warto jednak pamiętać, że i tak jest imponująca: 650 kg nośności dynamicznej i na regale wysokiego składowania oraz 1 tona nośności statycznej.
 2. Palety z tektury charakteryzują się nieco mniejszą wytrzymałością niż palety drewniane oraz metalowe.
Istnieje możliwość, że palety tekturowe będą szybciej eksploatować się podczas transportu, jednak zalety tego rozwiązania wypierają ewentualne wady. 

Palety tekturowe: wady i zalety – podsumowanie

Podsumowując, palety tekturowe mają oczywiście zarówno wady, jak i zalety. Warto jednak wziąć pod uwagę liczne walory tego nowoczesnego rozwiązania logistycznego.

Zamów swoje palety papierowe, wypróbuj ich właściwości podczas transportu lub magazynowania swoich towarów i przekonaj się, że warto odkrywać innowacje technologiczne.

Poszukuj swojego idealnego rozwiązania transportowego. Kto wie, może palety tekturowe będą w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę?

Polecamy

Używamy Cookies