Recykling jest obecnie jeszcze ważniejszy niż kiedykolwiek! W lightpallet.com wiemy o tym doskonale, dlatego opowiemy Ci, jak wygląda proces recyklingowania papieru, a także co znajduje się na końcu tego dobroczynnego dla środowiska łańcucha.
Proces przetwarzania surowców to szczególnie ważny temat, ponieważ papier od tysięcy lat jest obecny w kulturze, życiu codziennym, a także, dzięki innowacjom takim jak palety tekturowe, także we współczesnej logistyce.
Niektórzy podważają sens segregacji odpadów, tłumacząc to tym, że i tak wszystkie śmieci trafiają do jednej ciężarówki. Owszem, tak jest ekologiczniej i taniej – wysyłać na rejon jeden samochód, a nie pięć i tym samym ograniczyć zanieczyszczanie środowiska.
W przyczepie ciężarówki znajdują się jednak przegrody, dzięki czemu posegregowane przez Ciebie odpady trafiają tam, gdzie trzeba i mogą być dalej przetwarzane.
Wiesz, dlaczego warto segregować odpady, w tym makulaturę? Zaledwie 60 kg makulatury wystarczy, by uratować jedno drzewo!
Jest jednak warunek: musisz segregować z głową. Sprawdź, co dokładnie można wrzucać do pojemników na papier. Na pewno nie mogą to być:
Jeśli powyższe odpady pomieszają się z tekturą czy papierem i zabrudzą ją, wszystko pójdzie na marne.
Teraz już wszystko zależy od przetwórni odpadów. Odbywa się tam sortowanie, bo nawet jeśli papierowe śmieci zostaną poprawnie posegregowane w gospodarstwach domowych, nadal wymagają uporządkowania.
Do sortowni trafiają odpady papierowe z domów prywatnych, biur czy zakładów produkcyjnych.
Podczas tego procesu przesiewa się papier od ewentualnych zanieczyszczeń, metalowych czy plastikowych elementów.
Następnie wstępnie posortowana masa papierowych śmieci zostaje ściśnięta w kwadratowe bale, dzięki czemu są łatwiejsze do przetransportowania dalej.
Makulatura trafia do papierni, w której jest zgniatana i rozdrabniana, a także trafia do rozwłókniacza. Tam masa papierowa zostaje połączona z gorącą wodą, dzięki czemu odtwarzają się włókna celulozowe.
Do masy dodawane są związki chemiczne, aby odbarwić kolorową makulaturę oraz oczyścić ją z resztek kleju, ewentualnych plastikowych pozostałości itp.
Odbarwianie jest niezbędne, jeśli masa ma później zostać przetworzona na papier do pisania, papier na gazety itp.
Po powyższych etapach powstaje tak zwana masa celulozowa o brązowym kolorze. Niezbędne jest jej bielenie. Dzięki temu może zostać ponownie wykorzystana do stworzenia papieru do pisania.
Podsumujmy te etapy, które musi przejść makulatura:
Taki pełen proces prowadzi na przykład do wyprodukowania papieru.
Powyższe etapy prowadzą do wyprodukowania papieru gazetowego czy papieru do pisania z recyklingu. Nie zawsze jednak konieczne jest przejście przez makulaturę tego pełnego procesu.
Są sytuacje, w których można na pewnym etapie przerwać przetwarzanie masy. W przypadku gdy chcemy stworzyć tekturę falistą, papier pakowy czy inne podobne produkty, wybarwianie i bielenie nie jest konieczne.
Możliwość pominięcia tych kroków jest cenna z wielu punktów widzenia. Po pierwsze, proces jest krótszy, po drugie – tańszy, a po trzecie – łagodniejszy dla środowiska. Jest tak dzięki ograniczeniu związków chemicznych używanych do przetwarzania makulatury.
Na końcu procesu recyklingu papieru mogą znajdować się także palety tekturowe!
Jak wspomnieliśmy, brązowa masa celulozowa jest wykorzystywana do produkcji m.in. tektury falistej. Z kolei tektura falista to surowiec, dzięki któremu powstają mocne i nośne palety kartonowe.
Tektura falista jest elastyczna, ale mocna, na dodatek powstaje z papieru wtórnego, dlatego wykorzystujemy jej potencjał, aby tworzyć ekologiczne palety transportowe.
Recykling papieru przynosi wiele korzyści dla środowiska i gospodarki.
Widzimy, jak ważne jest przetwarzanie odpadów i właściwa ich segregacja. Wykorzystujemy potencjał tektury falistej i palet kartonowych.
Zrezygnuj z tradycyjnych palet drewnianych, dbaj o środowisko i ratuj drzewa. Wprowadź do swojego biznesu palety tekturowe!
Źródła: https://www.cencert.pl/slow-kilka-o-ekologii-i-papierze-czyli-paperless-na-co-dzien/
https://www.molok.com/pl/blog/odpady-papierowe-recykling-segregacja-i-utylizacja-papieru
W transporcie ustandaryzowano wiele procesów po to, by jak najefektywniej przewozić i magazynować ładunki. Oszczędza to czas i pieniądze.
Paleta to podstawowe rozwiązanie transportowe. Sprawdź więc, w jaki sposób układać na nich towar aby robić to dobrze i efektywnie!